Myšlienkové experimenty

Autor: Ľubomír Harmanovský | 7.2.2012 o 11:27 | (upravené 7.2.2012 o 22:44) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  327x

Rád sa pohrávam a experimentujem s myšlienkami. Je to zaujímavý, kreatívny (i zábavný!) spôsob ako lepšie spoznať okolitý svet, seba samého, či rozprúdiť zaujímavú diskusiu. Chcem sa podeliť o výplody mojej mysle, rozptýliť vašu pozornosť a podnietiť ku kritickému mysleniu. V tomto blogu budem zverejňovať niektoré svoje úvahy, myšlienky, teórie, závery a iné produkty mentálneho a emočného metabolizmu.

Vedomé spracovávanie, uvedomovenie a riadenie myšlienok má podľa záverov psychológov blahodárne účinky na náš život. Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodol, že so svojou mysľou začnem aktívne pracovať. Dnes môžem zodpovedne a úprimne povedať, že psychológovia sa nemýlia a vedomou zmenou svojich myšlienok som zmenil svoj každodenný život k vyššej kvalite, spokojnosti a vyrovnanosti. Existuje nespočet techník a spôsobov ako vedome a doslovne preprogramovať náš mozok - stačí si len vybrať podľa svojich preferencíí.

Analógia s počítačom a programom je celkom na mieste. Od malička si programujeme naše mozgy: najskôr sa učíme identifikovať predmety a k nim prislúchajúce slová (symboly) ako napr. mama, otec, mlieko, flľaša. Následne sa mozok (CPU) naučí dávať tieto symboly do vzťahov a súvislostí. Neskôr sa u nás všetkých vďaka poznávaniu reči vytvorí vnútorný monológ, ktorý bez prestania veci popisuje, hodnotí, rieši, skúma atď. Ak tento monológ necháme ovládnuť svoj život, môžeme sa dostať do situácie, že sa s ním stotožníme a budeme si myslieť, že JA je ten monológ.

Nič však nie je vzdialenejšie skutočnosti. Sme celistvá bytosť. Tak ako máme myšlienkovú sféru, tak máme aj emočnú. Bohužiaľ v našej tradícii neexistuje transparentná a kvalitná tradícia k rozvoju a využívaniu emocionálnej sféry človeka. Náboženstvá majú na to ambície, výsledky však hovoria samy za seba. Nie nadarmo sa hovorí (tuším je to Biblia): Strom poznáš po ovocí.

Nebudem tu súdiť ako sa to komu darí alebo nie, obraz si vieme vytvoriť všetci.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?